ABD hisse senetleri, tahvilleri ve altın, oynaklık ortamında Q1’de yükseldi

ABD hisse senetleri
  • Anasayfa
  • Analizler
  • ABD hisse senetleri, tahvilleri ve altın, oynaklık ortamında Q1’de yükseldi
Bu Makalede Neler Var?

2023’ün ilk çeyreğinde ABD finansal varlıkları geniş çaplı kazanımlar sergiledi, ancak yol boyunca önemli bir oynaklık yaşanmadı denilemez.

ANA NOKTALAR

  • Bankacılık krizi ve faiz oranları etrafındaki belirsizliklere rağmen, hisse senetleri ve tahviller yılın ilk çeyreğinde artış gösterdi.
  • Altın da rekor seviyelere yaklaşarak yükseldi.
  • Kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere %50’den fazla artışla 2022’deki düşüşlerini sürdürdü.
  • Ocak ayında küresel merkez bankalarının, özellikle Federal Rezerv öncülüğünde, faiz artırımlarını yakın zamanda durdurabileceği umuduyla hisse senedi ve tahvil piyasaları yükseldi. Bu durum, yıl sonunda faiz indirimlerine yol açabilecek bir ortam yaratabilir.

Hisse senetleri ve tahvil piyasaları, özellikle Federal Rezerv öncülüğünde küresel merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırımlarını durdurabileceği umuduyla Ocak ayında yükseldi – hatta yıl sonunda faiz indirimlerine yol açabilecek bir ortam yaratabilirler.

Ancak Şubat ayında beklenenden daha güçlü ekonomik veriler bu umutları boşa çıkardı. Sonra Mart ayında, iki büyük ABD bankası battı ve İsviçreli düzenleyiciler bankacılık devi Credit Suisse’yi ele geçirmeye zorladı ve 166 yıllık tarihine son verdi. Bu, yatırımcıların hisse senetlerinden daha güvenli varlıklara, özellikle tahvillere kaçmalarına neden olan küresel bankacılık bulaşma korkularını tetikledi.

Ay sonuna doğru, bu korkular azaldı ve yatırımcılar Fed’in yıl sonuna kadar faizleri düşürebileceği beklentilerini yeniden artırdılar – özellikle Fed, faiz kampanyasını en azından durdurabileceğine işaret ettiği geçen hafta.

İşte ilk çeyrekte çeşitli varlıkların performansına yakından bakalım:

Hisse Senetleri

Çeyreğin en başında, S&P 500 2019’dan bu yana en iyi Ocak ayını yaşadı ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, 2001’den bu yana en iyi yıl başlangıcını yaptı.

Çeyreğin ilerleyen dönemlerindeki sarsıntılara rağmen, S&P 500 geçen yılın son dönemindeki rallisine dayanarak %7 kazandı. Nasdaq Composite %16,8 arttı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması sınırlı bir kazanç elde etti, %0,4 arttı.

2023’ün ilk çeyreğinde ana endeks performansı

S&P 500 Endeksi içinde, teknoloji hisse senetleri en yüksek bireysel kazanımların listesini başında yer aldı. NVIDIA (NVDA) %87 yükselirken, Meta (META) %73 ve Tesla (TSLA) %59 arttı.

Beklenildiği gibi, bireysel banka hisseleri en çok zarar görenler arasındaydı. First Republic Bank (FRC) değerinin %89’unu kaybederken, Zions Bancorp. (ZION) %38 düştü. Charles Schwab (SCHW) ise yatırımcıların birçok bankanın aksine para piyasası fonlarına geçmesi nedeniyle gerçekleşmemiş kayıplarla karşı karşıya kalabileceği endişesiyle %37 düştü.

Tahviller

ABD tahvil piyasaları geçtiğimiz yıl tarihindeki en kötü getirilerini yaşadılar. Ancak, getiriler, tahvil fiyatlarıyla ters orantılı hareket eden verimlerin düşmesiyle birlikte ilk çeyrekte biraz toparlandı.

ABD 10 yıllık hazine tahvilinin verimi, yılın başında %3,88 seviyesindeyken, çeyreğin sonunda %3,54’e geriledi. Bu süre içinde en düşük %3,30’a kadar düşerken, en yüksek %4,05’e kadar yükseldi. Çeyrek boyunca, Bloomberg ABD Toplam Tahvil Endeksi %2,5 kazandı.

Altın

Yatırımcılar, çeyreğin sonlarına doğru daha az riskli varlıklara yönelirken, en güvenli liman varlık olarak görülen altın fiyatları yükseldi.

Çeyrek boyunca, ons başına $1,977.96 seviyesine kadar çıkan spot altın %8,5 arttı. Bu seviye, Mart 2022’den bu yana en yüksek seviye olup neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesine yakındır.

Ham Petrol

Petrol fiyatları, çeyrek boyunca dalgalanmalar gösterdi ve bankacılık sistemiyle ilgili endişeler arttığında keskin bir düşüş yaşadı, ancak çeyreğin sonuna doğru hisse senedi fiyatlarıyla birlikte toparlandı.

Mayıs teslimatı için Batı Teksas Petrolü (WTI) ham petrol kontratları, üç aylık dönemde %3,6 düşerek varil başına 75,56 dolara geriledi.

Emlak

Artan ipotek faizleri, alıcılar için mevcut arzın sınırlı kaldığı ABD konut piyasasına baskı uyguladı.

Bu arada, ticari emlak piyasası, pandemiden bu yana tamamen geri dönmeyen işçilere ait bir ofis alanı fazlasıyla karşı karşıya kaldı.

Yine de, FTSE Nareit ABD Bileşik Emlak Endeksi, çeyrekte sadece hafif kayıplar yaşadı ve %1,7 düşerek kapandı. Ortalama sabit 30 yıllık ipotek faizi, 10 baz puan düşerek %6,32’ye hafifçe geriledi.

Kripto Para Birimleri

Bitcoin, çeyrekte %71 artarak 16.576,25 dolardan 28.419,36 dolara yükseldi ve Ethereum %52 artarak 1.198,15 dolardan 1.825 dolara yükseldi.

Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
İzzettin Kutlubay
İzzettin Kutlubay

İzzettin, Dolar Yorumları şirketinde uzman analist olarak çalışmaktadır. Uzun yıllardır finansal piyasalarda deneyimli bir yatırımcı ve analist olarak, güncel ekonomik olayların ve politikaların etkilerini inceler ve yatırımcılar için doğru zamanlarda doğru yatırım kararları almalarına yardımcı olur.

Abone olun
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments